Anarchie

Anarchistów musi łączyć jedna cecha – zgoda na poddanie się prawom społeczności i, w konsekwencji, ciche przyzwolenie na ład, który wyłoni się w ramach bezkrólewia. Teoria anarchistyczna, która zakłada odmienną postawę, jest nierealistyczna, ponieważ postuluje stworzenie nowego człowieka według ustalonego szablonu.

Różnice pomiędzy teoriami zasadzają się jedynie na różnicy w etycznej ocenie poszczególnych zachowań oraz na ocenie prawdopodobieństwa, z jakim poszczególne wartości przyjmą się w anarchistycznej społeczności. Odmienność postulowanych dróg osiągnięcia stanu anarchii wynika z tych dwóch podstawowych różnic właśnie – z etycznej oceny środków prowadzących do celu oraz oceny prawdopodobieństwa, z jakim objęcie danej drogi doprowadzi nas do korzystnego z danego punktu widzenia ładu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>